Plitvice, krásny národný park skrytý v lesoch

Niekde medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou leží európsky prírodný zázrak. Národný park Plitvické jazerá je obývaný silnými dobyvateľmi, ktorí žili pred storočiami, vrátane Keltov, Rimanov alebo Ottomanov. V súčasnosti je park, ktorý zaberá takmer 297 štvorcových kilometrov, chránený zákonom – a to z dobrého dôvodu, aby sa zachovala nesmierne krásna príroda. Národný park bol založený v roku 1949.

můstek
 
Zatiaľ čo je v tejto oblasti veľký počet turistických cieľov, väčšina turistov navštevuje 16 navzájom medzi sebou prepojených jazier, riek a veľkolepých vodopádov. Už od 19. storočia, keď miestni obyvatelia začali budovať hotely, turisti dostali možnosť poprechádzať sa ponad rieky a v lesoch na špeciálne navrhnutých mostoch. Jedno z najkrajších miest, Veliki Slap, je najvyšší vodopád v Chorvátsku. Ako priznávajú turisti, sledovanie vody prichádzajúcej z Plitvického potoka a padajúcej po 78 metrov vysokých skalách pokrytých rastlinami je skutočne jedinečným zážitkom.

ostrov
 
Ďalším faktorom, pre ktorý toľko ľudí navštívi toto miesto každý rok, je farba vody. Každé z dvanástich horných jazier, rovnako ako zvyšné dolné jazerá, má inú farbu, ktorá mení tento národný park na rozprávku. Vysvetlenie spočíva v skutočnosti, že počas mnohých stáročí existencie zmenila voda pôvodnú farbu skál prostredníctvom erózie. Súčasne široká škála rias a iných rastlín vedie k hlbokým modrým, zeleným alebo jednoducho transparentným odtieňom vôd.
Celkovo je návšteva národného parku Plitvické jazerá nezabudnuteľným zážitkom. Ak máte obmedzený čas, horné jazerá môžete prejsť do dvoch hodín, spodné jazerá vám zaberú asi tri hodiny.

vodopád
 
Zvieracia ríša národného parku Plitvické jazerá je rôznorodá vďaka zachovaniu pôvodných biotopov. Doteraz bolo v parku zistených 259 živočíšnych druhov. Rastie tu asi 1400 druhov a poddruhov rôznych rastlín, čo je asi 30% celkovej flóry Chorvátska.