Zásady zdravého životného štýlu

Zdravý životný štýl, pojem o ktorom počúvame stále viac a viac. Upraviť svoj život, začať sa viac starať o svoje zdravie, schudnúť a hlavne cítiť sa lepšie. Odborníci preto odporúčajú pravidelný pohyb a taktiež úpravu jedálničku. Dôvodov prečo priberáme a následne sa cítime fyzicky aj psychicky horšie je niekoľko. Jednak je to genetická predispozícia, ale tiež množstvo situácii, ktoré nás nútia viac jesť. Takýmto faktorom je určite stres, smútok a rôzne vypäté životné situácie, pričom v tomto období väčšina z nás je viac ako za bežných okolností. Taktiež často jeme z dlhej chvíle, na zahnanie nudy.

moře

K zdravému životnému štýlu ako sme už spomenuli patrí pravidelný pohyb, ktorý má priaznivý vplyv na naše fyzické, ale tiež duševné zdravie, nakoľko sa pri ňom vyplavuje množstvo hormónov. Avšak my sa tento krát zameriame na zopár zásad, ktoré treba dodržiavať pri stravovaní. Jednou z takýchto zásad je pravidelný prísun potravy a správne rozloženie stravy. Jednou z najhorších vecí, ktoré môžeme počas pracovného týždňa robiť je ak si počas pracovnej doby nenájdeme čas na jedlo. Ak celý deň nemáme čas sa poriadne najesť a potom po príchode domov vyprázdnime pol chladničky, je to veľký šok pre naše telo, ktoré je vyhladované a kilogramy sa na nás nalepia veľmi ľahko. Čiže je nesmierne dôležité mať aj počas pracovného dňa pravidelnú stravu, skladajúcu sa z piatich jedál, pričom na obed by mala byť vždy varená strava. O dôležitosti raňajok sa už toho popísalo už toho tiež dosť, raňajky mi mali byť naozaj ako sa hovorí základom dňa, mali by byť vyvážené a dostatočné sýte, aby nás vedeli naštartovať do nového dňa a dodali nám dostatok energie.

Ďalšou zásadou pri zmene zdravotného štýlu je doprianie si dostatočného spánku. Mnohí z nás hovoria, že im stačí približne šesť hodín spánku denne, avšak vedci sa zhodujú, že aj keď niekomu môže takýto počet stačiť, optimálnych je však osem hodín spánku. A to kvôli tomu, že je to ideálny počet hodín, pri ktorom si náš organizmus vie odpočinúť a dochádza k dostatočnému tráveniu. Treba však dbať aj na kvalitu, mali by sme spať v zatemnenej miestnosti a odstrániť zo spálne by sme mali aj telefóny, počítače a televízory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú náš spánok. Pre lepšiu predstavu za 10 minút spánku sa v priemere spáli okolo 6-7 kalórii.

salát

Ďalšou dôležitou zásadou pri chudnutí a zlepšení nášho zdravia je zníženie príjmu cukru. Základom je odstránenie sladených nápojov, takisto alkoholických nápojov, mastných jedál, sladkostí, bieleho pečiva. Naproti tomu by sa mal zvýšiť príjem zeleniny a strukovín. Najdôležitejšou vecou pri zmene životného štýlu a chudnutí je však motivácia, určenie si svojich cieľov a následné radovanie sa po ich splnení. Najlepšou motiváciou pre nás by však malo byť hlavne to, že budeme zdravší, pretože ak nemáme zdravie nemáme nič.