Vzťahy s deťmi sú Vašim celoživotným dielom

Vzťahy s deťmi sú komplikovanou záležitosťou, v ktorej prevládajú emócie. Každý vek prináša svoje radosti, ale aj problémy a starosti, ktoré spolu zvládate. Hovorí sa, že problémy a potreby našich potomkov rastú s ich vekom, a niečo pravdy na tom bude.

deti pijú vodu

Deti menšie majú ešte svoj svet. Svet hračiek, hier, zábavy, rozprávok, detských ihrísk a nikdy nekončiacich otázok. Keď prejde „rozkošné“ obdobie vzdoru, máme pocit, že sme už to najhoršie prekonali. Emočne náročné obdobie, ktorým prejde každý rodič a povie si – už to bude pokojnejšie. Ťažké obdobie malých detí s veľkými problémy dá zabrať, no prejde.

Staršie deti sú už pokojnejšie, emócie a všadeprítomný plač a zlosť intenzívne zoslabli. No netešte sa predčasne, za nejaký čas Vám zaklope na dvere obdobie puberty a Vy si ani nestihnete uvedomiť, že sa Vám v živote roztočil ďalší kolotoč, len o niekoľko rokov dlhší a o niečo viac komplikovaný. Milý malý človek sa zmení na večne odvrávajúceho tvora, ktorého budete len obťažovať a pôjdete mu na nervy. V tomto období je lepšie svoju trpezlivosť povýšiť o pár úrovní vyššie, pretože táto premena z dieťaťa na dospelého nejakú tú chvíľu potrvá.

držanie rúk

Dospelé dieťa má už vlastný rozum, ako tak sa v živote našlo, snaží sa byť samostatné – no stále budete tými, na ktorých sa bude so všetkým obracať. Dospelé dieťa už chápe, že rodičia sú pre neho vždy k dispozícii keď potrebuje poradiť a pomôcť, chápe, že sa na Vás aj napriek vlastnému životu môže kedykoľvek obrátiť a že tu budete vždy pre neho.

Deti sú našim pokladom, aj keď vzťahy s nimi dávajú občas poriadne zabrať. Ale keď pri nich budeme stáť, podporovať ich, ľúbiť ich a ukazovať im čo je v živote skutočne dôležité a čo má význam, vychováme z nich výnimočných dospelých ľudí, ktorí budú vyrovnaní a milujúci partneri a rodičia a my na nich budeme hrdí. A právom. Nezabúdajte, že vychovávať malého človeka až po samostatného jedinca je to najdôležitejšie, čo v živote robíte.