Čo potrebujete vedieť o krvnom tlaku?

Ako sa ukazovatele dešifrujú?
Pri meraní tlaku sa odzrkadľujú dve číslice: horná označuje silu systolického tlaku a nižšiu – diastolický tlak. Keď srdce rytmicky vytláča krv a smeruje ju cez tepny a vytvára tlak cez krvné cievy, nazýva sa systolickým tlakom. Diastolický tlak je ten, ktorý sa tvorí v tepnách v okamihoch, kedy srdce „odpočíva“ medzi údermi. Počas tohto odpočinku je srdce plné krvi a dostáva kyslík. Môže to vyvolať dojem, že čím viac krvi sa presúva, tým lepšie – ale to je vážna mylná predstava. Predstavte si, že vaše telo je záhradou, v ktorej krvné cievy slúžia ako hadica na zavlažovanie. Krv, samozrejme, pôsobí ako voda. Ak chcete zavlažovať rastliny, zapnite kohútik na malé množstvo energie, aby sa rastliny nepoškodili silným prúdom.  Pretože silný prúd vody podobne ako prúd krvi u nás ich dokáže poškodiť.

tlakoměr

Aká je norma?
Normálny indikátor krvného tlaku sa považuje za číslo 120/80. Ak váš systolický tlak presiahne 130, mali by ste premýšľať o zmene niekoľkých zvykov týkajúcich sa vášho zdravia. Vysoký krvný tlak môže viesť k rozvoju chronickej choroby – hypertenzie, ktorá je úzko spojená s mnohými inými závažnými ochoreniami. Zhoršuje artérie, zvyšuje riziko mŕtvice, demencie a ochorení obličiek. Nízky tlak – menej ako 110 – spravidla nespôsobuje vážne obavy medzi lekármi, ale existuje niekoľko situácií, v ktorých by sa malo zabrániť zníženiu hodnôt. Ak sú nižšie hodnoty kombinované so závratmi, mdlobou, tehotenstvom alebo užívaním liekov, potom je dôležité vyhľadať doktora. Ak máte neustále nízky tlak, najmä po prebudení, potom sa tento stav zmení na chronické ochorenie – hypotenziu. Ženy sú na to náchylnejšie, pretože riziko menšieho tlaku sa zvyšuje počas menštruácie. Medzi hlavné príznaky hypotenzie patrí všeobecná slabosť, výskyt dýchavičnosti a závrat. Stojí za zmienku, že vaše ukazovatele nemusia zodpovedať norme 120/80 – je dôležité brať do úvahy individuálne zvláštnosti a analyzovať ukazovatele niekoľko mesiacov v rôznych časových obdobiach dňa.

krevní tlak

Ako sa normalizovať?
Ak venujete pozornosť tomu, že často prežívate zmenu nálady, únavu z akéhokoľvek konkrétneho dôvodu, necitlivosť alebo bolesť v končatinách a to je sprevádzané odchýlkou ​​od normy – mali by ste kontaktovať svojho kardiológa. Osobitná pozornosť by sa mala venovať tomu, ako často sa vaše ukazovatele menia: ak tlak skáče nahor a nadol, mali by ste vykonať niekoľko dôležitých obmedzení vo vašom životnom štýle. Uistite sa, že vaša strava je vyvážená, zdržujte sa soli a pravidelne cvičte. Vyhnite sa fajčeniu, ako aj nadmernej konzumácii alkoholu. Nezabudnite, že vaše telo by malo udržiavať normálnu rovnováhu tekutín.