Geocaching je koníčkom veľkého počtu ľudí po celom svete. Prepája mapy, šifry a prírodu v jeden veľký zábavný celok. Podstata spočíva v hľadaní predmetu (cache alebo kešky), ktorý má zadané iba gps súradnice. I k tým sa však človek musí dopracovať – niekedy ide o šifru, inokedy o prechádzku parkom.
Skrýša môže byť úplne maličká puklina v skalnej stene rovnako tak ako vtáčia búdka zavesená na strome. Keška môže byť ukrytá naozaj hocikde dokonca i na frekventovaných miestach. Pre nájdenie niektorých je potrebné horolezecké vybavenie, pre iné zas pero a papier. A čo v nej nájdete? Zakázanými predmetmi sú jedlo, cukríky, mince. Nájsť môžete malé poklady – ceruzky, nálepky, magnetky… Fantázií sa medze nekladú. Platí však, že by ste mali vkladať do skrýše takú vec, ktorá má hodnotu tej, ktorú ste vybrali.
Aké typy poznáme? Tradičná je tá, ktorá sa nachádza na udaných súradniciach. Ďalšou je hádanka alebo teda mystery. Ide v nej o to, že na získanie finálnej polohy musí riešiteľ vyriešiť úlohu. Niekedy je to len dosádzanie čísel z okolia inokedy naozajstné výpočty. Pri takzvaných „multinách“ je zadaný len vychodzí bod. Geokešer musí plniť zadania na „stanovištiach“ a tie ho nakoniec odvedú k vytúženej odmene.
Nie všetky skrýše obsahujú papierový zvitok, do ktorého sa kešer podpíše. Pre splnenie špeciálnych typov treba internetové pripojenie. Najbežnejšou je virtuálna skrýša. Väčšinou sa treba odfotiť a nejakom významnom mieste či nájsť pamiatku podľa indícií.
I veľkosťou sa líšia. Odloviť môžete mikro (s objemom do jedného decilitra), malé (s objemom do jedného litra), stredné (do dvadsiatich litrov), veľké bez obmedzenia hornej hranice. Pri lovení akejkoľvek skrýše je kešer povinný správať sa nenápadne a neupozorniť „obyčajných“ na lokáciu.
Táto kratochvíľa vám nie len pomôže naučiť sa pracovať s mapou, ale dokáže ukázať aj krásne mestské zákutia či nádherné scenérie v prírode.