Nezbierajte mláďatá hlava – nehlava

Podobná situácia sa môže prihodiť každému z vás. Idete si po ulici alebo po lese, a tu zrazu na zemi nájdete mláďa zajaca, malé vtáčatko alebo sa okolo vás začne motať líšťa. Inak povedané, nie je vôbec nemožné, že nájdete mláďa, ktoré pri sebe nemá rodiča a vy dostanete pocit, že ho treba zachrániť. V niektorých prípadoch je to presne tak, no v niektorých ani nie. Mláďatá sa totiž bežne vzdialia od svojich rodičov a vašu záchranu v skutočnosti vôbec nepotrebujú. Práve naopak, ich vzatím domov, skôr všetko iba pokazíte.
 Tri ryšavé líšťatá.jpg

Zachrániť divoké zviera nie je jednoduché a ani povolené

 
Kým sa dostanem k tomu, prečo by ste nemali zaoberať každé mláďa, ktoré nájdete, vás chcem upozorniť na dve veci. Tou prvou sú naše zákony. Aj keď sa vám to môže zdať nelogické, ale držať divoké zviera je zakázané. Na záchranu divoko žijúcich živočíchov majú povolenia len niektoré organizácie. Druhá vec, ktorá je pre mňa osobne ešte dôležitejšia je, že záchrana divokého zvieraťa nie je vôbec jednoduchá. Už dochovanie malého mačaťa na fľaške potrebuje isté skúsenosti. V prípade takého vtáčika, zajaca alebo líšky, je to náročnejšie niekoľkonásobne viac. tieto veci si preto veľmi dobre prehodnoťte. Starostlivosť o zviera znamená aj zodpovednosť. Ak si ho už raz vezmete, nemôžete si jeho záchranu o dva dni rozmyslieť.
 Malý zajac v rukách.jpg

Mláďatá mnohokrát pomoc nepotrebujú

 
Veľmi dôležitou vecou je i fakt, že drvivá väčšina mláďat, ktoré na prvý pohľad potrebujú pomoc, vašu pomoc vôbec nepotrebujú. Tak napríklad vtáčatá, bežne vyliezajú z hniezda v čase, kedy ešte nevedia lietať. Dokonca nie sú kompletne operené. Zdržiavajú sa v tráve a na konároch okolo hniezda, kde ich chodí ich matka kŕmiť. Dôvod je prostý. V hniezde pre ne už totiž nie je dostatok miesta. Veľmi podobné je to aj pri iných druhoch zvierat. Ak teda nejakého nešťastníka nájdete, skúste hlavne chvíľku počkať. Mnohokrát za pár minút priletí alebo dobehne matka, ktorá sa o svoje dieťa postará nepochybne najlepšie.