Pozor! Verejné wi-fi siete nemusia byť bezpečné

Žijeme v dobe, kedy by sme si mali začať dávať pozor i na bezpečie a ochranu súkromia v digitálnom svete. Dnes už predsa svet online navštevujeme pravidelne aj cez svoje smartfóny, a to takmer na každom kroku vďaka stále širšiemu rozsahu verejných wi-fi centier. Verejné centrá na nás však pôsobia predsalen o niečo menej súkromným dojmom, než keď sa pripojíme cez router u nás doma. Tento pocit môže byť oprávnený, pri využívaní verejných wi-fi sietí totiž hrozia možné riziká. Aké?

wifi

Pri návšteve online sveta dnes po sebe zvykneme zanechávať informácie týkajúce sa osobných údajov, passwordov, ale aj súkromné správy apod. Hackeri sa preto po novom zameriavajú najmä na dáta používané zo smartfónov a zaútočili aj na verejné wi-fi siete. Tieto údaje následne dokážu predať ďalej za určitý poplatok. Hádam ani nemusím pripomínať, že najvyššiu cenu majú údaje o kreditných kartách, ale dokážu zneužiť aj vaše fotky, súkromné správy, polohu, IP adresu,… a skrátka veci, ktoré by mali zostať vašim súkromím.

Toto je možné spravidla dosiahnuť zneužitím slabo zabezpečenej siete. Do tejto siete sa hacker infiltruje a následne má prehľad o všetkých činnostiach, respektíve o komunikácii medzi serverom a užívateľmi. Druhým spôsobom, ktorý dokážu praktizovať je vytvorenie svojej vlastnej wi-fi siete pod mylnou predstavou verejnosti, že ide o bezpečnú sieť. Tieto hotspoty dokonca nie sú chránené heslom a sú free, čiže sú pre človeka príťažlivé. Tento hotspot navyše môže disponovať podobným názvom, ktorý budí dojem, že ide o oficiálnu sieť danej prevádzky.

počítač

Ako sa proti tomu brániť?
Ak sa chcete pripojiť na wi-fi v konkrétnej prevádzke, nebojte sa vopred spýtať na názov siete. Pokiaľ sa pripájate k dostupným verejným sieťam, ktoré nevyžadujú heslo, je to ok, ale využite ich iba na zistenie neškodných informácii napríklad o počasí, odchode spojov, otváracích hodinách apod.  Na týchto miestach sa skúste vyhnúť návšteve svojho osobného profilu na sociálnej sieti, určite internet bankingu a skrátka návšteve vašich súkromných účtov. Pokiaľ je to nevyhnuté, k ich návšteve použite oficiálne aplikácie, nie webový prehľadávač. Oficiálne aplikácie by totiž mali mať svoju vlastnú chránenú infraštruktúru.