Máte na dvore púpavu? Nechajte ju rásť.

Najmä na vidieku neraz vznikajú susedské hádky, za ktoré môže práve púpava. Jeden sused kosí trávnik až keď je odkvitnutá a toho druhého ide roztrhnúť od zlosti, pretože sa mu takýmto spôsobom rozmnoží aj na jeho pozemku. Ak sa aj vy snažíte zbaviť tejto rastlinky, robíte obrovskú chybu, pretože vám na dvore rastie hotový poklad.

pampeliška
 
Oficiálny názov rastliny je púpava lekárska a nie je to len tak pre nič za nič. Každá jej časť obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok.
 
Koreň :Má pozitívne účinky pri ochorení sleziny, celkovej fyzickej slabosti, ateroskleróze, kožných ochoreniach a anémiách. Napomáha tiež k správnemu zloženiu krvi. Zbierame dobré vyvinuté kúsky a to na jar, alebo jeseň. Pri vykopávaní treba dávať pozor na to, aby sa koreň nepoškodil, pretože z neho vyteká veľa púpavového mlieka. Umyjeme ho pod tečúcou, vlažnou vodou a necháme poriadne vysušiť, najlepšie na slnku. Ak sú korene príliš veľké, môžeme ich rozrezať, ale iba pozdĺžne, kvôli spomínanému mlieku. Skladujeme ich v dobre uzavretých nádobách. Pripraviť si z nich môžeme čaj alebo zápar. Z upražených sa pripravuje náhrada kávy.
 
Listy:Obsahujú vitamín C, A a viacero vitamínov skupiny B, ďalej minerály ako draslík, sodík, meď, železo, kremík, fosfor a síru. Listy sú tiež bohaté na horčiny, chlorofyl, saponíny a inulín. Najvyšší obsah spomínaných látok v sebe majú počas leta. Čerstvé púpavové listy môžete pridať do šalátov, alebo ich jesť čisto ako liek. Už hrsť denne dokáže telu dodať potrebné látky a detoxikovať organizmus. Konzumovať by ste ich mali aj vtedy, keď cítite celkovú únavu.

pírka
 
Kvety:Z čerstvých, alebo sušených kvetov si môžeme pripravovať čaj, ktorý má rovnaké účinky ako vyššie spomenuté časti rastliny. Výborný je však aj púpavový med. Stačí nazbierať čerstvé kvety, nechať ich zovrieť vo vode a odstáť na 24 hodín. Potom pridať cukor, citrónovú šťavu a nechať variť na miernom ohni až do zhustnutia. Ešte horúci ho nalejem do zaváracích pohárov a odložíme na chladné miesto. Púpavový med je výborná prevencia proti dýchacím ochoreniam, ale aj liek pri nádche, či nachladnutí.