Nintendocore

Nejedná sa o videohry, ale o hudobný štýl. Zaujímavá na ňom zostáva samotná tvorba, na ktorú sa využíva elektronika. Nejedná sa však o štýl, ktorý má korene v 80tich rokoch, no pritom zvukové elektornické efekty sú v tejto hudbe dominantným prvkom. Nápad, alebo samotná realizácia takýchto projektov vznikla až koncom 90tich rokov a prvých začiatkov roku 2000.

pixel

„Nintendocore“, „Nerdcore“ sú v podstate názvy, ktoré používali metalisti, hardcoristi a rockery ako výsmech tohto hudobného žánru. No názov sa stal taký chytľavý, že prívrženci tohto 8bitového hardcoru ho začali s humorom používať.
Koncovka „core“ napovedá, že sa jedná o tvrdú tóninu. Spev a samotné tempo hudby zostávka koncovke „core“ verné a jedná sa teda o rýchle tempo s takisto rýchlym spevom, niekedy sa však používa spev typu „scremovanie“, takýto spev poznáme z Emo- metalových kapiel. Ten vtip je však v tom, že takýto náročný štýl sa v tomto prípade hrá pomocou chiptunových zariadení, programovania a 8 bitových zvukov.

Predstavte si teda programovanie 8 bitových tónov, podobných ako zvuk efektov z videohier typu Super Mario a ostatných hier z toho obdobia 80tich rokov. Tieto efekty musí autor naprogramovať tak, aby vydávali chytľavú melódiu, ktorá musí vyznieť dobre v šialene rýchlom tempe. Do tejto hudby sa následne pripojí spevák, gitara, basa a bicie. Ale nie je to pravidlom. Niektorí tvorci využívajú iba 8bitovú, naprogramovanú melódiu a to je všetko. Iní pridajú aj šialený spev v podobe core, či screamo. A niektorí sa rozhodnú i pre spomínané gitary, basy a bicie, kedy sa vytvorí v podstate metalová hudba s 8bitovými efektami.

kytara

Tento nástroj na výrobu spomínaných efektov nazýva i Chiptune, čo je zaradienie, ktoré nám umožní tieto retro efekty vydávať. No aby mali nejakú logiku a rytmuku, musíme ich ešte naprogramovať a vylepšiť pomocou iných elektronických zariadení.