Porazte slnečné lúče

Každý vodič vie, že slnko, ktoré svieti do očí, spôsobuje pri šoférovaní značné problémy. V niektorých momentoch nás môže oslepiť natoľko, že pred sebou nevidíme ani len obrysy. Takáto jazda je obzvlášť nebezpečná. Nie je tajomstvom, že i sekunda nepozornosti, alebo zlej viditeľnosti, môže spôsobiť vážnu dopravnú nehodu. Možno ste si to ani neuvedomili, ale zimné slnko, je pre motoristov, v porovnaní s tým letným, omnoho nebezpečnejšie.

vozovka
 
Zimné lúče označujeme slangovo za takzvané nízke slnko. To sa v podstate naozaj nachádza nižšie, pretože severná pologuľa je otočená bližšie ku slnku. Klasické tienidlá, ktoré sú v autách umiestnené , preto nie sú účinné takmer vôbec. Slnko počas zimy, je zároveň i silnejšie, takže nás oslepuje viac ako v lete.
 
 

  • V prvom rade je potrebné, aby ste si poriadne umyli čelné sklo, bočné okienka a aj vonkajšie spätné zrkadielka. Aj tá najmenšia špina, alebo šmuha totiž výrazne zhoršuje viditeľnosť. Pokojne si do auta vložte handričky na leštenie sklenených povrchov. Dostanete ich úplne bežne v drogérií, alebo na čerpacích staniciach. Ak sa na čelnom skle objaví nečistota, jednoducho ho pretrite a máte po probléme.

 sníh

  • Čisté okná a zrkadlá však nevyriešia samotný problém, v podstate ho iba zmiernia. Na tmavé okuliare však zabudnite. Tie síce vašim očiam uľavia a budete samozrejme vidieť i lepšie. Zároveň vám však obmedzujú periférne videnie, ktoré je pri šoférovaní veľmi dôležité. Nevhodné sú v podstate akékoľvek okuliare. Lepším riešením je špeciálna clona, ktorá sa upevňuje na zabudované tienidlo v aute. zakúpte si kvalitný produkt, pretože lacné kúsky z rôznych „teleshopingov“ nemusia vôbec fungovať.

 

  • Nezabudnite ani na správne sedenie. Čím vyššie dostanete svoju hlavu, tým vás bude slnko oslepovať menej. Preto seďte vždy vyrovnaní a nie spustený a uvoľnení. Celkovo, by ste mali znížiť svoju rýchlosť. Ak pôjdete pomalšie, budete mať väčší čas na brzdenie, alebo vyhnutie sa prekážkam, ktoré môžete pri oslepení slnkom zbadať naozaj na posednú chvíľu.