Vzostup elektromobilov

Európa má ambície stať sa prvým emisne neutrálnym kontinentom na svete do roku 2035, no keďže sa počíta s priemernou pätnásť ročnou životnosťou auta, do roku 2050 by na európskych cestách nemali jazdiť žiadne spaľovacie autá. Elektromobily sa aj na Slovensku tešia čoraz väčšej popularite, no v súvislosti s ich praktickým používaním na cestách sa u mnohých ľudí vyskytuje stále množstvo otáznikov.

elektromobil BMW-i3

Elektromobil je automobil, ktorý je poháňaný výlučne elektrickou energiou, ktorú čerpá zo zabudovanej batérie. Môže sa zdať, že ide o nový vynález, avšak história elektromobilov siaha do 19. storočia a po dobe úpadku elektromobilov pod vplyvom masovej produkcie spaľovacích vozidiel sa opäť dostali do popredia vďaka automobilke Tesla Motors (teraz Tesla Inc.), ktorá svoj prvý model elektromobilu nazvaný Tesla Roadster vyrábala v rokoch 2008-2012. Odvtedy aj ostatné automobilky zaraďujú do svojho portfólia elektromobily a dnes sú na Slovensku dostupné napríklad od značiek ako Škoda, Nissan, BMW a mnoho ďalších.

nabíjačka na elektromobil

Jedným z odstrašujúcich faktorov pri elektromobiloch je ich obstarávacia cena, ktorá je vyššia v porovnaní so spaľovacími automobilmi. Čo sa však týka prevádzkových nákladov, tie závisia od typu auta a jeho spotreby, no spolu so servisnými nákladmi bývajú nižšie, keďže elektrina je výrazne nižšia ako benzín, či nafta. Pozitívnou správou je tiež, že štát prispieva sumou 5000€ na každý nový elektromobil vyrobený a zakúpený na Slovensku a 3000€ na plug-in hybridné automobily. Ďalším strašiakom býva dojazd a nabíjanie elektromobilov, pričom dnes bežné elektromobily majú dojazd minimálne 200 km a u prémiových áut ako napríklad Tesla, Porsche, či Jaguár je to aj 500+ km. Siete nabíjacích staníc pre elektromobily sa vo veľkom rozširujú, no stále nie sú dostupné v takom množstve ako obyčajné „benzínky“. Rýchlosť nabíjania závisí od mnohých premenných, napríklad aj od typu nabíjania. Nabíjaním jednosmerným prúdom, alebo rýchlonabíjačkou dokážeme nabiť baterku na 80% za 20 minút. Najznámejšie nabíjacie stanice na Slovensku sú momentálne Greenway, ZSE a Tesla, pričom nabíjanie pred reštauráciami, či hotelmi býva väčšinou zdarma. Webové stránky ako nabky.com alebo kdenabijat.sk slúžia ako mapy nabíjačiek na elektromobily po celom Slovensku. Nabíjať sa dá elektromobil aj doma prúdom zo siete, alebo prostredníctvom nástennej nabíjačky. Prvá možnosť sa však neodporúča praktizovať často, nakoľko toto nabíjanie spôsobuje elektrické zaťaženie a väčšie účty za elektrinu. Na druhej strane nástenná nabíjačka sa odporúča najviac a dokáže batériu nabiť tri až štyrikrát rýchlejšie.