Zateplenie minerálnou vlnou

Zateplenie minerálnou vlnou

Minerálna vlna sa najčastejšie používa na izoláciu striech, či už šikmých alebo plochých, krovov a taktiež aj ako výplň medzi priečkami, prípadne sa môže použiť aj na izoláciu fasády, drevených stavieb alebo podlahy. Vyrába sa z minerálnych vlákien, ktoré pochádzajú z rôznych kameňov a pridávajú sa k nim aj iné látky, ako napríklad sklo. Medzi jej pozitíva radíme to, že je dobrým izolačným materiálom na udržanie tepla, je zvukotesná, prepúšťa vodnú paru, je odolná voči požiaru, nie je horľavá a veľmi ľahko sa s ňou narába.

zateplenie

Minerálne vlny sú okrem toho z veľkej časti tvorené aj z ekologických recyklovateľných materiálov, takže šetria životné prostredie. Izolácie z minerálnej vlny sú nezávadné, čo sa hygienických dôvodov týka a taktiež sú imúnne pred baktériami, plesňami, hubami a nie sú zaujímavé ani pre zvieratá – nemusíte sa báť, že sa v nich usídlia chrobáky, červotoče, myši ani iné hlodavce, či ďalší škodcovia. Ak sa zvolí vhodný typ tepelnej izolácie, dokáže ušetriť náklady vynaložené na energie a vykurovanie. V porovnaní s iným izolačným materiálom, napríklad polystyrénom, sa minerálna vlna vyznačuje oveľa väčšou odolnosť voči vysokým teplotám a rovnako je rezistentná aj voči množstvu chemických látok.

zateplení

Okrem toho má minerálnou vlnou zateplenie aj dlhšiu životnosť a lepšie udrží tvar. Čo sa jej nevýhod v porovnaní s inými izolačnými materiálmi týka, môže sa vyznačovať vyššou váhou, a to predstavuje problém hlavne v prípade presiaknutia vody, kedy sa vlna napije a kvôli svojej veľkej hmotnosti môže odpadnúť alebo sa zhorší jej životnosť – nebude až tak dobre udržiavať teplo. Ďalšou odlišnosťou v porovnaní s inými druhmi izolačných materiálov je cena. Minerálne vlny mávajú väčšinou vyššiu cenu, čo môže niekoho odradiť, avšak ak si porovnáme všetky výhody a nevýhody, zistíme, že minerálna vlna má oveľa viac výhod, než iné izolácie a oplatí sa za ňu priplatiť.